Сарафанне радіо і деякі інтернет-ресурси активно поширюють інформацію про те, як перевірити діамант в домашніх умовах і виявити підробку. Одні з них безпечні, але більшість можуть нашкодити коштовному каменю і остаточно зіпсувати прикрасу. Тому не варто експериментувати - слід володіти перевіреною інформацією, заснованою на знаннях і рекомендаціях експертів-ювелірів.
Як наукові докази руйнують міфи
Ні для кого не секрет, що сучасний ринок насичений різною фальшивою продукцією. Крім грошових знаків і фармакологічної продукції, лідерство в області підробок займає ювелірна галузь. Найшляхетнішим, красивим і дорогим серед каменів, які активно використовуються при створенні прикрас, по праву вважається діамант.
Саме він найчастіше і стає об'єктом фальсифікацій. Помітити підробку і не витратити гроші даремно цілком можливо. І подальша інформація вам в цьому допоможе. Але спочатку розберемося з порадами.
Загальновідомий міф, що діамант, занурений в посудину з водою, стає непомітним. Але це не більше ніж байка. А ось прикладна наука фізика обіцяє, що в такій посудині за рахунок заломлення світла, можна побачити дуплет - діамант як би склеєний з двох частин.
Якщо ж говорити про колір, то фахівці в області ювелірної справи знають, що справжній діамант переливається відтінками сірого. Тому присутність інших кольорів може бути ознакою низької якості або свідчити про відверту підробку. Важливо знати, що камінь відображає світло, що проходить крізь нього, і тому він не може світитися райдужними відливами.
Ювелірам добре знайомий ефект «подвійного заломлення» і вони здатні на око відмітити подвоєні межі при попаданні на них світла і тут же забракувати «діамант».
Коли мова йде про перевірку ваги каменю, то для прикрас з діамантами є спеціальні таблиці співвідношення ваги і параметрів, виходячи з типу його огранювання. Найчастіше зустрічається кругле огранювання. Величина верхньої площі дозволяє візуально збільшити або зменшити діамант. На кожному виробі традиційно вказується загальна маса каменю в каратах (carat weight - c.w або ctw).
Всі тести, що стосуються впливу на діамант, безпосередньо стосуються його фізичних властивостей. Ні для кого не секрет, що цей природний мінерал з рівномірною кристалічною структурою відрізняється високою твердістю і щільністю. Тому існує думка, що діаманти демонструють високу стійкість до охолодження і нагрівання і якщо потримати їх в руці, то гарантується тривале відчуття прохолоди. Але вчені впевнені - це далеко не так і багато в чому чистота експерименту залежить від особистих фізичних якостей конкретної людини.
Але найпопулярніша омана - діаманти ріжуть скло і залишають подряпини на поверхні інших дорогоцінних каменів. Ювеліри в цьому питанні мають однозначну думку - це варварство і непотрібне ставлення до каменю та прикрас. Також пропонують використовувати наждачний папір. І цей спосіб фахівці оцінюють як первісний, який напевно спотворить виріб, зіпсує оправу.
Наступний спосіб - порівняти вагу з вагою фіаніту. Дійсно, діамант при тих же розмірах наполовину легше фіаніту і можна провести порівняльний аналіз за допомогою надточних ювелірних ваг і таблиць. Але остаточний вердикт може винести тільки експерт.
Більш щадна і реальна порада - використовувати мікроскоп або збільшувальне скло. З їх допомогою можна розглянути природні включення в структуру натурального діаманта, які не притаманні синтетичним копіям. Але і тут важливо мати досвід абсолютного зору, щоб помітити найдрібніші вкраплення і порожнечі.
Чого категорично не варто робити - брати в руки молоток, перевіряючи справжність мінералу. Тільки неук міг придумати, що він витримає такий потужний удар. На жаль, діаманти тендітні і з таким підходом будуть гарантовано знищені. Щоб цього не сталося, розглянемо цивілізовані способи, як перевірити справжній камінь і не нашкодити йому і прикрасі.
Вчимося відрізняти діамант від циркону, фіаніту або каменів Swarovski
На жаль, багато безвідповідальних виробників ювелірних прикрас замість справжніх діамантів використовують підробки, які виконані настільки якісно, що в повній мірі відповідають стандартам оцінки і основними характеристиками дорогоцінного мінералу. Тому забудьте про народні методи і поради «знавців» - оптимальний варіант - звернення з цим питанням до фахівців.
Щоб визначити походження і справжність мінералу, експерти в області ювелірної майстерності використовують Diamond tester. З його допомогою вимірюється теплопровідність. Але і вона не завжди «остання інстанція» в остаточному вердикті. Справа в тому, що, штучні камені муассаніти мають таку ж теплопровідність, як діаманти. А якщо мова йде про фіаніти, то щільність дійсно може стати ключовим параметром у визначенні натуральності каменю. Але гемологи знають - сучасні шахраї вже навчилися дурити тестери. Вони покривають поверхню підробок плівкою з найтоншого шару кристалізованого вуглецю.
Щоб результат був максимально точним, важливо використовувати свідчення декількох тестерів, які враховують такі параметри, як:
- поглинання світла;
- якість ограновування і полірування;
- вага;
- чистота - наявність або відсутність включень;
- теплопровідність;
- фотолюмінісценція.
Чесні виробники на бирках завжди вказують достовірну інформацію про походження діаманта - каменю, який продовжує бути самим статусним прикрасою і надійною інвестицією. Вони завжди чесно зізнаються, якщо у виробі використовувалися камені Swarovski або кубічного цирконію, фіаніту або муассаніта
Де варто купувати діаманти
Максимально захистити покупку і серйозні грошові вкладення допоможе звернення до надійного виробника і відповідального продавця з ідеальною репутацією. Наприклад, в ювелірний дім Lunet Jewellery. Тут знають все про діаманти, їх різниці з іншими каменями, мають досвід, як відрізнити діамант від циркону і інших виробів.
Окремі діаманти, які використовують добросовісні виробники ювелірних прикрас, можна забезпечити сертифікатами, виданими державним гемологічним центром України або ж GIA (Гемологічний Інститут Америки). Вони гарантуватимуть Вам характеристики каменю і дають можливість оцінити вартість виробу.