Однією з найбільш таємничих і сакральних ювелірних прикрас вважається натільний хрестик. Вибираючи його, варто знати, чим відрізняється чоловічий хрестик від жіночого, дитячого, православний від католицького, розуміти значення малюнків на написів на ньому.

Форма і дизайн

Золотий хрестик - досить поширена форма ювелірної прикраси, яке іноді сприймається окремо від християнських традицій. Але символізм в даному випадку важливий і релігія закликає пам'ятати, що хрестик має пряме відношення до християнської віри. А тому він потребує більш шанобливе ставлення, на відміну від інших прикрас.

Відмінність християнського і католицького хрестика

Існує стійка думка, що справжній натільний хрестик повинен бути виконаним з найпростішим дизайном і носити його пропонується під одягом, поруч із серцем, прихованим від сторонніх очей. Але декоративну прикрасу так не носять - вона все ж має бути частиною образу.

Між християнським і декоративним хрестом є одна істотна відмінність - перший завжди освячений. Декоративний хрестик освячують за бажанням. Розрізняють православні та католицькі символи. Перші зазвичай роблять шести- або восьмикутними, які ще далекі предки вважали найсильнішим оберегом від недобрих духів.

Перекладина, розміщена в головах - це прототип таблички, на якій стародавні іудеї вказували на злочин, скоєний людиною. Але Ісусу вони так і не були названі, тому на перекладині пишуть І.Н.Ц.І. або І.Н.Ц.І. На католицьких виробах на латині пишуть I.N.R.I., що означає "Ісус з Назарета Цар Юдейський".

Дощечка під ногами, що йде навскіс, означає шлях від гріховного життя - до усвідомлення цього і праведності. Католицькі вироби - це зазвичай дві поперечини з розп'яттям або без нього.

На православних символах, зі зворотним до розп'яття боку іноді роблять гравіювання «Спаси і збережи». На католицьких її немає. Наступна відмінність - в православному зображенні розп'яття чотири цвяхи, якими був розп'ятий Спаситель, в католицькому їх три - перекинуті одна на іншу ноги прибиті одним цвяхом.

Представники кожної конфесії відстоюють свою думку, щодо зображення самого Ісуса. У католицькому поданні зображення повинно натуралістично передати страждання Спасителя. Православні ж проповідують його щастя від усвідомлення переходу в світ Отця Небесного.

Натільні хрестики для чоловіків і жінок: відмінності

Розрізняють хрестики для чоловіків і жінок. А також ювеліри пропонують універсальні моделі, які підходять всім. Перш, ніж купити золотий хрестик чоловічий, слід знати, що він буде відрізнятися розмірами і наявністю/відсутністю декору. Його зазвичай прикрашають чорнінням, а золотий хрестик жіночий найчастіше виконаний з інкрустацією дорогоцінними каменями.

Не варто на одному ланцюжку поряд з хрестиком носити інші прикрасм. Дозволяється сусідство з ладанкою.

Освячення: що варто знати

Якщо купити золотий хрестик для хрещення у надійного виробника, який може зробити виріб під замовлення і він буде ексклюзивним, його можна освятити у храмі. Вирішивши купити золотий хрестик жіночий, чоловічої або дитячий, власник з ним може сходити в храм до початку літургії і там віддати його в вівтар для проведення чинопослідування.

З моменту освячення хрестик повинен залишатися з людиною, якій він призначений. Але церковний статут не засуджує зміну цього символу-прикраси. Деякі запитують, чи можна золотий хрестик купити в якості подарунка? Так, такі прикраси можна дарувати близьким людям і тим, хто вам дорогий. Це може бути хрестик з білого золота або червоного, з діамантами різного ограновування.

У ювелірній компанії LUNET великий вибір хрестиків. Ви можете придбати вже готовий або ж зробити під замовлення хрестик на хрещення або ж в якості подарунка близькій людині. Ми виготовляємо як хрестики без вставок, так і ексклюзивні моделі по вашому бажанні. Зв’яжіться з нашими менеджерами, і ми проконсультуємо вас по всі питаннях, які цікавлять.