Люди, які купують золоті прикраси, знають, що вони відрізняються пробою. Але мало хто в курсі, що саме вона означає. А це - відсоток вмісту дорогоцінного металу в ювелірному виробі, і він буває різним, що відбивається на вартості товару.
Проби і наявність різноманітних добавок у сплавах
Загальновідомо, що золото - м'який метал і вироби з нього можуть легко деформуватися і приходити в непридатність. Тому ювеліри здавна навчилися створювати міцніші золоті сплави, додаючи лігатуру в чистий метал. Це може бути:
- срібло, яке дозволяє сплаву бути більш ковким, підвищує його пластичність, спрощує обробку і забезпечує готовий виріб легким світлим відтінком;
- платина - вона знебарвлює золото, завдяки її присутності у виробі матеріал робиться більш пружним, а температура плавлення зростає;
- нікель - гарантує підвищену міцність і стійкість до корозійних процесів, злегка «відбілює» сплав. Але треба бути уважним - наявність нікелю в золотих прикрасах може стати причиною виникнення алергії;
- мідь - охороняє виріб від корозійної дії, робить сплав твердим, надає виробу червонуватий відтінок;
- кадмій - покращує процес плавлення і надає зеленуватий відтінок готовим прикрасам;
- цинк - метал стає більш текучим, виходить зелений підтон, зменшується температура плавлення.
Кожна з цих добавок робить сплав і, відповідно, виріб більш міцним, стійким до зовнішніх впливів, зносу. Саме кількість цих добавок і визначає пробу, яка, згідно із законодавством, наноситься на кожне ювелірну прикрасу. Важливе уточнення: клеймо наноситься виключно на вироби, в яких дорогоцінного металу більше 30%.
Проба - це надійний захист для покупця і гарантія того, що річ виготовлена з дорогоцінного сплаву. Фальшивку видає відсутність клейма або нечітке, неякісне його виконання. Його ставлять на внутрішній поверхні кільця, на ланці, що примикає до замочка браслетів і ланцюжків, на швензі сережки. Ставити пробу мають право тільки органи пробірного нагляду. Цього привілею позбавлені приватні ювелірні компанії. А ось мати власне клеймо, іменний відбиток вони можуть.
Системи проб
Проби бувають різні - існує три основних системи їх класифікації:
- золотникова;
- каратна;
- метрична.
Системи різняться в стилі маркування. Якщо наші далекі предки використовували тільки золотникову, то зараз працюють дві - каратна і метрична. Остання популярна в більшості країн і найвищою пробою золота вважається 1000-а. Якщо на виробі стоїть 750 проба, то це означає, що в ньому міститься ⅓ частина золота і 2/3 частин інших металів. А в золотом сплаві 375 проби вміст дорогоцінного металу в одиницях коливається в межах 372-378. В цьому випадку припустиме відхилення в будь-яку зі сторін усього на три одиниці. Для нікелю це вже п'ять одиниць ремедіум. У сплаві 585 проби можливе відхилення в п'ять одиниць і тільки в більшу сторону.
Кратна система характерна для Сполучених Штатів Америки і окремих європейських країн. Тут вироби таврують числами 9,14,18, 22 і 24. Вони кажуть про вміст чистого золота в сплаві. Так, проба 14 вказує, що в 24 частинах сплаву, 14 - це чисте золото (по метричній системі це 750 проба).
Золотникова система була поширена серед російських ювелірів до 1927 року і в цьому випадку найвищою пробою вважалася 96.
Найбільш затребувані проби золота, їх особливості
Маркування на кожній золотій прикрасі розповість про склад сплаву і %-му вмісті дорогоцінного металу. Ювеліри використовують такі проби, як: 375, 583, 585, 750, 958. В окремих країнах є ще 333-та проба. Але такі вироби низької якості з швидким окисленням і втратою первісного вигляду.
У 375 другої спроби таке процентне співвідношення металів: 37,5 золота і 62,5 - міді і срібла. З такого сплаву традиційно роблять браслети, сережки, ланцюжки, весільні кільця і кулони, які відрізняються достатньою міцністю і лояльною ціною. Вироби виходять жовтого - насичено червоного кольору - все залежить від процентного вмісту в сплаві добавок. Якщо замість міді використовується паладій, вироби набувають кремовий півтон. Недолік таких прикрас - метал може окислюватися, стає сіруватим і потребує полірування.
583 проба золота - найпопулярніший сплав часів СРСР. На початку століття їй на зміну прийшла 585. Саме таку якість у більшості натільних хрестиків та сережок, обручок і весільних кілець, затискачів для чоловічих краваток і всілякої начиння в церквах. Легкість в обробці і міцність сплаву дозволяють при виготовленні прикрас використовувати всілякі ювелірні технології:
- дуття;
- різного типу плетіння - візантійське, Бісмарк, Кардинал, Картьє, якірне;
- зварювання лазером.
750 проба золота каже, що в складі виробу присутні 75% золота і різні варіації добавок. Це може бути 25% срібла (вироби отримують зеленуватий відтінок), 4% нікелю + 21% міді (червоний підтон сплаву) або 10% міді + 15% срібла (жовтуватий відтінок). Всі ці варіанти сплавів дозволяють виготовити прикраси з високим ступенем зносостійкості і міцності, які легко поліруються, паяются, піддаються литтю. Але вони виходять підвищеної м'якості і тому вимагають особливо дбайливого ставлення і акуратного носіння. Такий сплав - відмінна основа для створення прикрас з дорогоцінними каменями.
Вироби якої проби варто вибрати для подарунку або інвестиції?
Також є 925 проба золота, 958 та 999, в яких мінімум добавок - це практично чистий дорогоцінний метал. Тому очевидна відповідь на питання, яка проба золота найдорожча? Для інвестицій підходить 999 проба золота, яка частіше продається у вигляді золотих банківських злитків. Але найбільш затребуваною в прикрасах по праву вважається 585 проба золота, ціна якої цілком доступна. Європейці воліють біле золото, пробу 750.
Фахівці ювелірного дому Lunet Jewellery нададуть будь-яку консультативну допомогу, розкажуть про переваги виробів 585 проби золота, ціна за 1 грам яких повною мірою виправдовує вкладені кошти і обов'язково порадує естетикою дизайнерського виконання.